קצת עליי

היי, שמי סמדר שמחה דהאן, יוצרת רב-תחומית, יזמית בנשמה, מרפאה, מדריכה, רוקדת, כותבת, קוראת בקלפים, אמנית קולאז'ים; מתקשרת חלומות בנייר. אוטודידקטית, חוקרת אור תיאוריה ותרגול. 

כאן שם ומעבר לים, ורבות, מגוונות וארוכות הן הדרכים.


לאמנות, לקלפים ולסדנאות שפיתחתי, קראתי, "שמחת אור־מרפא". מהותם, להאיר ולאפשר גם לאחרים, לעצור, לראות, לתקן ולפעול. לרפא, להרפות, להתחבר אל האור; להאיר לנו ולאחרים מבחוץ ומבפנים.  
מברכת כל יום על היש ועל הממש. מודה על האמון, שנותנים בי אלוהים, אנשים מאירים, החיים! רוצה לחלוק אתכם את האוצרות, שאספתי בדרכים.

חומרי הגלם שלי הם דבק ואף פעם לא מספריים. רק עם אצבעות הידיים. מכחול עדין, צבעי מים. כל פיסה היא עולם ומלואו. העיתונים הצבעוניים הם הצבעים שלי. קוראים לזה קולאז'ים.

היצירה אינטואיטיבית, מתמסרת לזרם התודעה, בריכוז, מראה לי מראות, מספרת לי סיפור. כל יצירה מתחילה ממילה אחת שהיא מהות, שלתוכה אני צוללת למעמקים, בתהליך שבו אני כמו מטיילת בממדים אחרים, באוקיינוס ללא שבילים. כמו במדיטציה, מתבוננת, רואה דרכה עולמות מקבילים. ממששת כל פיסה בידיים. לפעמים שוקעת שעה ארוכה על פיסה אחת שמוצאת את דרכה במין קסם כזה בהתאמה, וממלאת אותי בתחושה נפלאה, שנמצאה בול החתיכה שמבהירה בדיוקה. 

היצירות שלי גדושות. אין בהן חורים. ממלאת באור את החללים. יש בהן אפקט של תלת-ממדיות, הן עשויות רבדים-רבדים של עולמות גלויים ונסתרים. ביצירה ובהתבוננות יש ממד מרפא, תרפויטי. כמו דלתות רבות שפותחות את אותו הבית.

האמנות נפרמת, נרקמת, מחברת מחדש בין המוכר, הבלתי ידוע והאפשר, נעה בין ובתוך נבכי הגוף, הנפש והנשמה. מתכלה וחוזרת לאדמה. מאפשרת מבט מבחוץ פנימה ולהפך, אינסוף מסלולי התבוננות בעיניי המתבוננים. דהרמה אחת שבילים רבים. היצירות מזמינות את מעורבותו של הצופה לעצור, לראות, להרגיש, להיזכר. אפשר לצלול לתוכן דקות ארוכות.

אפקט התלת ממדיות הוא צלצול פעמון למודעות, לדלת לא קיימת, גלי המוח שטים על גלי האור והנפש מתרחבת.

 

​©created by MF ~ SmadarArt 2018