קצת עליי

היי, נעים מאוד !, שמי סמדר (שמחה) דהאן, אמנית קולאז' ויוצרת רב-תחומית; רוקדת, כותבת, מרפאה, מדריכה ויזמית בנשמה.

 

כל חיי עוסקת באמנות ובליווי תהליכי מחקר ופיתוח, של אנשים, רעיונות, מיזמים ופרויקטים היוצרים מציאות ומגשימים. בוגרת שני תארים, בעלת ניסיון רב בחיבור שבין החומר לרוח, כאן שם ומעבר לים, ורבות, מגוונות וארוכות הן הדרכים.

 

את הקולאז'ים שיצרתי למגירה, למעלה משני עשורים, הוצאתי אל האור (ינואר 2018), עם השקת פרויקט הדסטארט, שתמיכתו אפשרה קיום תערוכת יחיד, הוצאת ספר אמן, ונתינת  המוני תשורות לתומכים, בדמות הדפסים ליצירות המקוריות בסדרה "יהללוך יחוללוך", שנוצרה בהודו-ישראל.

 

לאמנות, לקלפים ולסדנאות שפיתחתי, קראתי, "שמחת אור־מרפא". מהותם, להאיר ולאפשר גם לאחרים, לעצור, לראות, לתקן ולפעול. לרפא, להרפות, להתחבר אל האור, להאיר את הדרכים לנו ולאחרים מבחוץ ומבפנים .

 

מברכת כל יום על היש ועל הממש. מודה על האמון, שנותנים בי אלוהים, אנשים מאירים, החיים והדרכים, רוצה לחלוק אתכם סל מדליק של אוצרות ומוצרים.

 
נייר הוא תשוקה והשראה עבורי. חומרי הגלם שלי הם דבק ואף פעם לא מספריים. רק עם אצבעות הידיים. מכחול עדין, צבעי מים. כל פיסה היא עולם ומלואו. העיתונים הצבעוניים, ספרים ישנים, ניירות טבעיים; הם הצבעים שלי; קוראים לזה קולאז'ים; המגע, הדימויים, המחשבות, הרגשות, העיבודים, כל מה שאפשר להרגיש ולבטא ללא מילים. 

 

את נוף ילדותי באצבע הגליל, הטובל במרחבים ירוקים, "זולות" פרא ושבילי פיות בנחלים, החלפתי לפני קצת יותר משנה (1.1.19), בנוף אורבאני, כשעברתי לעיר הלבנה, שיש בה ססגוניות אינסופית ואלפי גוונים של אפרוריות.

 

המפגש בין אדם לאדם, לטבע, לבריאה, ליקום, לספרות רוח, קודש וחכמה, לניגון וריקוד החיים, לאלוהים; הם מקורות ההשראה המשתקפים בעבודות שלי; תהליכים מהותיים כהולכת דרך בין ובתוך מעברים, כאדם, כאישה, כיוצרת.

העבודות מבטאות את הדיאלוג שביני לבין המרחבים הפנימיים והחיצוניים בהם אני פוסעת; נופי הגליל, הודו, והעיר הגדולה; בכל אחד מהמקומות האלה, חוויתי חוויות, שגרמו לי לכאורה ובאופן פרדוקסאלי, להצטמצם בתוכי ולהתכנס עוד ויותר, כדי להתבונן, לעבד, להתרחב ולסנכרן בהתאמה את מקצבי הלב.

 

כשמרגישה את האנרגיה מבעבעת בתוכי ומדגדגת לי בקצות האצבעות, אז מתחילה. היצירה אינטואיטיבית, מתמסרת לזרם התודעה, בתחושות נעימות של נצח ומעוף, בריכוז, מראה לי מראות, מספרת לי סיפור. כמו במדיטציה, מתבוננת, רואה דרכה עולמות מקבילים. ממששת כל פיסה בידיים. לפעמים שוקעת שעה ארוכה על פיסה אחת שמוצאת את דרכה במין קסם כזה בהתאמה. פיסה כל כך קטנה גורמת לתחושה נפלאה, כשהיא נוחתת בול במקום ומאירה את כל הפיסות שעל-ידה. משל לחיים.

כל יצירה היא מהות, שלתוכה אני צוללת למעמקים, בתהליך שבו אני כמו מטיילת בממדים אחרים, באוקיינוס ללא שבילים. לפעמים יש לי מילה, או דימוי או כותרת. אף פעם לא יודעת איך מתחילה ואיך מסתיימת. כן יודעת ששם ביצירה הזו, אני נפגשת. פותחת מניפות להתבוננות באפשרויות לסנכרן בין הפנימי לבין מה שבא מולי, על פני הרצף ;שיעורים, תיקונים, תובנות לחיים, חלומות, מסעות, מוסיקה, ריקוד. יצירת קולאז' עבורי היא הטרנספורמציה של פיסות החיים לכדי פיסות נייר, בחופש נטול הסברים.

היצירות שלי גדושות. אין בהן חורים. ממלאת באור את החללים. הן עשויות רבדים-רבדים של עולמות גלויים ונסתרים. ביצירה יש ממד מרפא, תרפויטי. כמו דלתות רבות שפותחות את אותו הבית; מאפשרת מבט מבחוץ פנימה ולהפך, אינסוף מסלולי התבוננות בעיניי המתבוננים. דרך אחת שבילים רבים. היא ממחזרת, מתכלה וחוזרת לאדמה.

היצירות מזמינות את מעורבותו של הצופה לעצור, לראות, להרגיש, להיזכר. אפשר לצלול לתוכן דקות ארוכות. אפקט התלת ממדיות הוא צלצול פעמון למודעות, לדלת לא קיימת, גלי המוח שטים על גלי האור והנפש מתרחבת.