top of page

 !היי,נעים מאוד

שמי סמדר (שמחה) דהאן, אמנית קולאז', מטפלת רגשית ויוצרת רב-תחומית; רוקדת, כותבת ומלווה תהליכי מחקר ופיתוח של אנשים וארגונים;רעיונות שהופכים למיזמים ופרויקטים היוצרים מציאות ומגשימים. קוראים לזה חדשנות חברתית. מרגש אותי החיבור בין אנשים לרעיונות, כמו גם מה שהדבק עושה לניירות. בוגרת שני תארים בחינוך מיוחד, היסטוריה ופילוסופיה. מוסמכת ביוגה קונדליני,אקסס בארס ותרפיה בריקוד, מעניקה תהליכים אנרגטיים וחווייתיים לריפוי ביצירה, וכלים מרחיבי תודעה ברוח היהדות. יזמית בנשמה ותלמידה כל החיים. כאן, שם ומעבר לים, ורבות ומגוונות הן הדרכים; לחבר בין אנשים, אמנות וערכים.

את הקולאז'ים שיצרתי למגירה, למעלה משני עשורים, הוצאתי לאור (ינואר 2018),  בהשקת פרויקט הדסטארט, ועם תמיכתכם שאפשרה קיום תערוכת יחידה,  ספר אמנית בהוצאה עצמית, ותשורות לתומכים בדמות הדפסים ליצירות המקוריות בסדרה "יהללוך יחוללוך", שנוצרה  בהודו-ישראל. 

העבודות מבטאות את הדיאלוג שביני לבין המרחבים הפנימיים והחיצוניים בהם אני פוסעת; אנשים...אנשים, נופי הגליל, הודו, העיר הגדולה; בכל אחד מהמקומות האלה, חוויתי חוויות, שגרמו לי לכאורה ובאופן פרדוקסאלי, להצטמצם בתוכי ולהתכנס עוד ויותר, כדי להתבונן, לעבד, להתרחב ולסנכרן בהתאמה את מקצבי הלב.

לאמנות, לקלפים ולסדנאות שפיתחתי, קראתי: שמחת אור־מרפא, שם המבטא את ההשפעה של האור, של הידע; מעורר שמחה, מרפא, מחבר; מאיר את הדרכים מבחוץ ומבפנים: לעצור, לראות, לתקן ולפעול- וחוזר חלילה בספירלת החיים.


נייר הוא תשוקה והשראה עבורי. כל פיסה היא עולם ומלואו. עיתונים צבעוניים, ספרים ישנים, ניירות טבעיים; הם הצבעים שלי; המגע, הדימויים, השפה, האותיות, המילים, המחשבות, הרגשות, העיבודים, כמו נרקמים מחומרי הגלם: דבק,  רק עם אצבעות הידיים, מכחול עדין, צבעי אקריליק ומים. עבורי, היצירה בנייר כמו גם בריקוד, היא כל מה שאפשר להרגיש ולבטא בחופש נטול הסברים. 

 

המפגש בין אדם לאדם, לטבע, לבריאה, ליקום, לספרות רוח, הגות קודש וחכמה, לניגון וריקוד החיים, לתפילות ביני ובין המקום; אלו מקורות ההשראה המשתקפים בעבודות; תהליכים מהותיים כהולכת דרך בין ובתוך מעברים, כאדם, כאישה, כיוצרת.

 

כשמרגישה את האנרגיה מבעבעת בתוכי ומדגדגת בקצות האצבעות, מתחילה לעבוד. היצירה אינטואיטיבית, מתמסרת לזרם תודעה, בתחושות נעימות של נצח ומעוף, בריכוז, היצירה עצמה מראה לי מראות, מספרת לי סיפור שאין בו סוף אמצע והתחלה.

כמו במדיטציה, מניחה, מתבוננת, רואה דרכה עולמות. ממששת כל פיסה בידיים. לפעמים שוקעת שעה ארוכה על פיסה אחת שמוצאת את דרכה במין קסם כזה בהתאמה. פיסה כל כך קטנה גורמת לתחושה נפלאה, כשהיא נוחתת בול במקום ומאירה את כל הפיסות שעל-ידה. משל לחיים.

כל יצירה היא מהות, שלתוכה אני צוללת למעמקים, בתהליך שבו אני כמו מטיילת בממדים אחרים, באוקיינוס ללא שבילים. לפעמים יש לי מילה, או דימוי או כותרת. אף פעם לא יודעת איך מתחילה ואיך מסתיימת. כן יודעת ששם ביצירה הזו, אני נפגשת לסנכרן בין הפנימי לבין מה שבא מולי. יצירת קולאז' וריקוד, עבורי מהווים טרנספורמציה של פיסות החיים לכדי פיסות נייר, בחופש נטול הסברים.

היצירות גדושות רבדים-רבדים של עולמות גלויים ונסתרים. ביצירה יש ממד מרפא, תרפויטי. כמו דלתות רבות שפותחות את אותו הבית;אינסוף מסלולי התבוננות.דרך אחת-שבילים רבים.

סרטון להדסטארט לקראת תערוכת יחידה והפקת אלבום אמנות 

סרטון המתאר מעט את תהליך היצירה

סרטון על העבודות המיניאטוריות בסדרה "יהללוך- יחוללוך"

 

bottom of page